چهارشنبه , بهمن ۴ ۱۳۹۶
خانه / اخبار / برنامه کاهش وابستگی به متادون از طریق لیزر کم توان

برنامه کاهش وابستگی به متادون از طریق لیزر کم توان

مهر: سامانه خبری شبکه پزشکی کشور- اخبار پژوهش : برنامه کاهش وابستگی به متادون از طریق لیزر کم توان برای اولین بار در کشور با موفقیت انجام شد

دکتر علی رجایی، پزشک لیرز درمانی افزود: کسانی که تحت درمانهای دارویی (متادون) ترک اعتیاد قرار می گیرند بتدریج که اعتیاد خود به مواد مخدر را از دست می دهند، به داروهای ترک به ویژه متادون وابستگی پیدا می کنند و نیازمند آن هستند که روزانه دوز دارویی مورد نیاز خود را از طریق کلینیکهای ترک اعتیاد تامین کنند.

وی گفت: برای اینکه یک معتاد درمان شده به داروی درمانی خود اعتیاد پیدا نکند لازم است که بتدریج مقدار داروی روزانه خود را تحت نظر پزشک به صورت علمی و آرام کاهش دهد که این امر ‌نیازمند وقت، حوصله و پیگیری بیمار بوده و در بعضی موارد می تواند منجر به شکست درمان و یا اعتیاد بیمار به داروی متادون شود که موضوعی نگران کننده است.

این لیزرتراپیست با اشاره به نقش دستگاههای لیزر کم توان در کم کردن نیاز بیماران به متادون، افزود: برای اولین بار در کشور کاهش وابستگی به متادون از طریق فرآیند لیزر کم توان در جزیره کیش امکان پذیر شده است که به نحو قابل توجهی در تنظیم دوز درمانی متادون موثر است.

وی با اعلام اینکه هر نوبت لیزر حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان می برد، گفت: هر بار لیزر باعث می شود که بین ۵ تا ۱۰ میلی گرم از متادون مورد استفاده کم شود. به این ترتیب در ۱۲ جلسه لیزر درمان، افراد از وابستگی به متادون نجات پیدا می کنند.

این پزشک لیزر درمانی با اشاره به اینکه این روش بر روی ۳۰ نفر معتاد جوان آزمایش شده است این موفقیت علمی کاربردی خود را حاصل مطالعه، تحقیق و تجربه بالینی دو ساله (به عنوان پایان نامه لیزرپزشکی به راهنمایی استاد راهنما سرکار خانم دکتر مکملی) دانست و اظهار امیدواری کرد که به موازات رشد تکنولوژیهای نوین لیزر و فیزیک پزشکی، علاقه و ابتکار پزشکان ایرانی در بهره برداری موثر از دانش جهانی، به کشف یافته ها و عملکردهای تازه ای در درمان اعتیاد منجر شود.

حتما ببینید

یازدهمین کنگره لیزردرپزشکی انجمن پزشکی لیزری ایران

  فراخوان يازدهمين کنگره سالیانه انجمن علمي پزشکي ليزري ايران ۸-۶ دي ماه ۱۳۹۶   …

2 نظر

  1. سلام ادرس جاهایی که میشه از روش ترک متادون با لیزر استفاده کرد لطفا برام بفرستید

  2. سلام خواهشمندم ادرس جاهایی که میشه از روش ترک متادون با لیزر استفاده کرد لطفا برام به ایمیل زیر بفرستید.ممنون از لطفتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *